Umre’ye Giderken Yanımıza Neler Almalıyız ?

Umre’ye gitmek her müminin hayalleri arasında yer alır. Müslümanların manevi dünyalarını yenilemesine yardımcı olan Umre, Allah’ın konuğu olarak tevhidin merkezine yapılan dini ziyarettir. Hac ibadetinden farklı olarak  her dönem yapılabilmektedir. Farklı şartlara sahip bir coğrafyaya gidildiğinden dolayı bu ibadeti yapmak isteyenler Umre’ye giderken yanımıza almamız gerekenlerle ilgili birçok soru soruyor. İşte ‘Umre hazırlıkları nelerdir?’ sorusunun yanıtı…

Umre Hazırlık Listesi

Umre hazırlık listesi genel olarak dört ana alt başlık haline ayırılabilir:

●    Umre kıyafetleri

●    Umre için sağlık malzemeleri

●    Umre temizlik malzemeleri

●    Umre ibadeti için gerekli ihtiyaçlar

Kadın – Erkek Umre Kıyafetleri

●    Umre kıyafetleri hazırlarken Mekke ve Medine’nin  sıcak olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bundan dolayı Umre’de giyilecek giysiler yaz aylarına uygun olarak seçilmelidir. Bunlar açık renkli olmalı ve vücut göstermeyen tarzda giysiler olmalıdır. Diğer yandan akşam vakitlerinde hafif bir serinlik olabilme ihtimaline karşı ince bir hırka tarzı kıyafet götürülebilir.

●    Hem kadınlar hem de erkekler Umre için götürdükleri kıyafetleri seçerken tamamen pamuklu ve hava alan kıyafet seçmelilerdir.

●    Ayakkabı giyilmesi gereken günler için çorap alınmalı. Ancak çok fazla sayıda çorap götürmenize gerek yoktur. Nitekim orada ayakkabıdan çok terlik giyilecektir. Öte yandan kadın umre kıyafetleri arasında onlara özel olarak üretilen abdest çorapları valize dahil edilmelidir.

●    Umre kıyafetleri arasında Kabe’yi tavaf ederken giyilmesi gereken tavaf patiği de alınmalıdır. İbadetin bu kısmı yalınayak yapılabilmektedir. Ancak ayağınıza herhangi bir cismin batmasını engellemek ya da ayak mantarı gibi sağlık problemlerinin önüne geçmek için önemlidir.

●    Hem kadınlar hem de erkekler yanlarına yeteri kadar iç çamaşırı almalıdırlar.

●    Erkek ihram elbisesi dikişsiz iki parça bezden meydana gelir. Erkekler ihram esnasında iç çamaşırı giymez. Kadınlar için ise özel bir ihram kıyafeti bulmak mümkündür. Bu kıyafetler genelde beyaz renktedir, vücut hatlarını belli etmez ve uzundurlar. Beyaz rengi tercih etmek istemeyen kadınlar siyah renk ihram kıyafeti de satın alabilirler.

●    Hem erkek hem de kadın Umre kıyafetleri ve aksesuarları arasında ihram kemeri, güneş gözlüğü ve boyun cüzdanı da mutlaka yer almalıdır.

Umre’ye Götürülmesi Gereken Sağlık Malzemeleri

Umre ibadeti yoğun hareket gerektirdiğinden ve farklı bir coğrafyaya gidildiğinden yorgun hissetme ya da bazı yüzeysel hastalıkların ortaya çıkma potansiyeli vardır. Gideceğiniz yerde eczane sayısı boldur. Ancak düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza almanızda fayda var. Buna ek olarak ağrı kesici, ishal ilacı, öksürük ilacı, pişik kremi, yara bandı gibi temel sağlık malzemeleri götürmekte fayda vardır. Pişik kremi özellikle iç çamaşırsız olarak ihrama giren erkekler için oldukça önemlidir.

Umre’ye Götürülmesi Gereken Temizlik Malzemeleri​

Umre’ye giderken temel temizlik malzemeleri yanınıza almalısınız. Bunlar arasında kokusuz sabun, şampuan, diş fırçası ve macunu, kolonya, peçete, tırnak makası ve makas gibi malzemeler yer almaktadır.

Umre’ye İbadet İçin Götürülmesi Gereken Malzemeler

Umre’ye giderken ibadet için yanınızda belli başlı ibadet malzemeleri götürmenizde fayda vardır. Bunlar arasında Kur’an-ı Kerim, seccade, takke, tespih sayılabilir.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak tarak, tansiyon aleti, zikirmatik, nemlendirici krem, küçük çaplı dikiş seti, banyo havlusu gibi malzemeleri de ekleyebiliriz. Sonuç olarak Umre’ye giderken alınacaklar listesini bu şekilde özetleyebiliriz. Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak Umre’ye giderken alınacaklar listenize başka malzemeler  ekleyebilirsiniz.

Canlı Hac Umre olarak Umre’ye gidenlere tavsiyeler verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Umre turları, Umre tur fiyatları ve Umre hazırlık listesi ile ilgili sormak istediğiniz soruları bizleri +90 545 137 31 34  numaralı hattan arayarak sorabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir